Technical Details
Summary
| Standing screen display size | ‎14 Inches |
| Screen Resolution | ‎2560 x 1600 pixels |
| Max Screen Resolution | ‎3024 x 1964 Pixels |
| Processor | ‎3.1 GHz apple_m1 |
| RAM | ‎16 GB DDR2 |
| Hard Drive | ‎512 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | ‎M1 Pro 14‑core GPU |
| Chipset Brand | ‎Apple |
| Card Description | ‎Integrated |
Other Technical Details
| Brand | ‎Apple |
| Series | ‎MacBook Pro |
| Item model number | ‎MKGP3LL/A |
| Hardware Platform | ‎Mac |
| Operating System | ‎Mac OS X 11 Ventura |
| Item Weight | ‎6.6 pounds |
| Product Dimensions | ‎9.76 x 14 x 0.66 inches |
| Item Dimensions LxWxH | ‎9.76 x 14 x 0.66 inches |
| Color | ‎Space Gray |
| Processor Brand | ‎Apple |
| Number of Processors | ‎8 |
| Computer Memory Type | ‎DDR3 SDRAM |
| Flash Memory Size | ‎512 GB |
| Hard Drive Interface | ‎ATA |
| Optical Drive Type | ‎BD-R |
| Batteries | ‎1 Lithium Ion batteries required. (included) |







