About this item
- Apple M1 Pro or M1 Max chip for a massive leap in CPU, GPU, and machine learning performance
- Up to 10-core CPU delivers up to 3.7x faster performance to fly through pro workflows quicker than ever
- Up to 32-core GPU with up to 13x faster performance for graphics-intensive apps and games
- 16-core Neural Engine for up to 11x faster machine learning performance, Longer battery life, up to 17 hours
- Up to 64GB of unified memory so everything you do is fast and fluid
Technical Details
Summary
| Standing screen display size | ‎14 Inches |
| Screen Resolution | ‎2560 x 1600 pixels |
| Max Screen Resolution | ‎3024 x 1964 Pixels |
| Processor | ‎3.1 GHz apple_m1 |
| RAM | ‎16 GB DDR2 |
| Hard Drive | ‎512 GB SSD |
| Graphics Coprocessor | ‎M1 Pro 14‑core GPU |
| Chipset Brand | ‎AMD |
| Card Description | ‎Integrated |






